قرابت معنایی کنکور را چگونه بخوانیم؟ ویژه کنکور 1401

امید شیاسی شنبه 4 بهمن 1399 - 17:49
قرابت معنایی کنکور را چگونه بخوانیم؟ ویژه کنکور 1401
قرابت معنایی کنکور یکی از مهمترین و اساسی ترین مبحث های ادبیات فارسی در کنکور سراسری است. قرابت معنایی ۹ سوال از ۲۵ سوال ادبیات فارسی یعنی به عبارتی ۳۶ درصد را تشکیل می دهد؛ در نتیجه اگر داوطلبان کنکور به خوبی بتوانند به این مبحث مسلط شوند.

قرابت معنایی کنکور

قرابت معنایی کنکور یکی از مهمترین و اساسی ترین مبحث های ادبیات فارسی در کنکور سراسری است. قرابت معنایی ۹ سوال از ۲۵ سوال ادبیات فارسی یعنی به عبارتی ۳۶ درصد را تشکیل می دهد؛ در نتیجه اگر داوطلبان کنکور به خوبی بتوانند به این مبحث مسلط شوند؛ به راحتی به ۳۶ درصد سوالات پاسخ خواهند داد.

دغدغه بسیاری از دانش آموزان کنکوری در خصوص درس ادبیات فارسی نحوه تسلط به این مبحث است. به همین سبب در این مطلب به صورت مختصر در خصوص نحوه تسلط به مبحث قرابت معنایی ادبیات فارسی دانش آموزان را راهنمایی خواهیم کرد.

منابع مناسب برای تسلط به مبحث قرابت معنایی کنکور

انتخاب منابع مناسب نقش بسیار مهمی در موفقیت کنکور ایفا می کند. برای اینکه بتوانید سوالات قرابت معنایی کنکور را به خوبی پاسخ دهید؛ لازم است تا منابع مناسب و جامع را در خصوص این مبحث شناسایی کنید.

کتاب هفت خان قرابت از انتشارات خیلی سبز، کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی از دکتر هامون سبطی، قرابت معنایی نشر الگو از علیرضا عبدالمحمدی می تواند منابع مناسبی برای داوطلبان کنکور باشد.

طرح سوالات تالیفی متعدد و حل سوالات تناسب معنایی کنکور سال های گذشته و تحلیل آنها در این کتاب ها به خوبی انجام شده است؛ در نتیجه با خواندن این منابع به راحتی می توانید به ۹ سوال از ۲۵ سوال کنکور پاسخ دهید.

قرابت معنایی کنکور را چگونه بخوانیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که زمانی می توانید به سوالات قرابت معنایی کنکور به خوبی پاسخ دهید که به مواردی چون املای صحیح واژگان، معنی واژه ها، آرایه های ادبی خصوصاً آرایه هایی چون تلمیح، تشبیه، کنایه، استعاره، نمادها و غیره تسلط داشته باشید.

باید به خوبی به متون ادبی و شعر هایی که در ادبیات دهم تا دوازدهم آورده شده است؛ تسلط پیدا کرده و مفهوم کلی ابیات را به خاطر داشته باشید.

به خودآزمایی درس توجه کنید زیرا در قسمت خود آزمایی از شما مفهوم کلی بسیاری از ابیات پرسیده شده و در صورت سوال ابیاتی برای شما ذکر شده است که باید آنها را با ابیات درس تطبیق دهید؛ ممکن است این خود آزمایی ها مورد توجه طراحان کنکور قرار بگیرد.

معنی شعر را به خوبی بدانید و با روش صحیح خواندن ابیات آشنا شوید.

مفهوم اشعار ممکن است عارفانه، عاشقانه یا تعلیمی باشد. ویژگی ابیاتی که دارای این مضامین هستند را به خوبی بشناسید.

با مفاهیمی چون تقابل معنایی و تناسب تصویری نیز آشنایی داشته باشید زیرا برخی از سوالات کنکور ممکن است از شما بخواهند که تقابل معنایی بیت را با سایر ابیات مشخص کنید.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد